Jesteś w:
2022-12-05     Kryspiny, Norberta, Sabiny     Ważna informacja - Urząd Gminy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w dniu 2 maja 2016 będzie nieczynny.
Prezentacja gminy
Urząd gminy
Informator 

sprzedaż nieruchomości gminnych


baner odpady


Mamy przyjemność zaprezentować jeden z najatrakcyjniejszych zakątków południowej Polski.

Tereny wokół Uścia Gorlickiego wyróżniają się szczególną urodą i malowniczością. Najwięcej radości znajdą tutaj osoby poszukujące wypoczynku w spokojnej, oddalonej od zgiełku cywilizacyjnego okolicy.
Wysoka lesistość, piękno górskiego krajobrazu, czyste środowisko, sprzyjający łagodny klimat, słabe zaludnienie przyciągają turystów i wczasowiczów o każdej porze roku. Liczne źródła wód mineralnych w uzdrowisku Wysowa-Zdrój oraz szeroki wachlarz usług lecznictwa uzdrowiskowego zapewniają kuracjuszom powrót do zdrowia.
Unikalne w skali kraju zespoły szaty roślinnej i świata zwierzęcego, środowisko przyrodnicze z zachowanymi elementami pierwotnego krajobrazu zachęcają do wymarzonego wypoczynku miłośników przyrody. Na turystów czekają setki kilometrów ciekawych szlaków turystycznych (pieszych, konnych i rowerowych), a także różnorodna oferta w dziedzinie sportów i turystyki konnej zarówno Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie jak i innych stanic i stajni końskich działających na terenie gminy (Hańczowa, Izby, Nowica, Wysowa-Zdrój).
Drogowe przejście graniczne w Koniecznej, oraz trzy miejsca do przekraczania granicy państwa na szlakach turystycznych zlokalizowane w okolicy Wysowej-Zdroju stwarzają możliwość wycieczek w przygraniczne rejony Słowacji.
 

Pijalnia w Wysowej-Zdroju

Pobliski zbiornik wodny w Klimkówce daje duże możliwość w zakresie uprawiania sportów wodnych.
Oprócz naturalnego piękna tych słabo zaludnionych terenów turysta znajdzie tutaj również ślady historii: zabytkowe budowle architektury sakralnej (drewniane cerkwie i kościoły), cmentarze z I wojny światowej, zabytkowe układy architektoniczne łemkowskich wsi, przydrożne krzyże i kapliczki.
Gmina Uście Gorlickie posiada specyficzny kulturowy klimat. Jest to miejsce spotkania kultur Polaków i Łemków. Łemkowie do tzw. „Akcji Wisła” w 1947 roku w większości zamieszkiwali te tereny. Mimo przenikania się z biegiem lat różnych kultur tego regionu i burzliwej historii Łemkowie do dzisiaj zachowali odrębny język, wyznanie, obrzędy i zwyczaje.
Łemkowska „Watra”, ich coroczne święto organizowane od kilkunastu lat w lipcu w miejscowości Zdynia jest okazją do spotkań rozproszonych po świecie Łemków oraz kultywowania łemkowskich tradycji.
Wędrówki szlakiem zabytkowych cerkiewek i cmentarzy z I wojny światowej, kontakt z dziką przyrodą mogą stać się niezapomnianym przeżyciem.

Zapraszamy do gminy Uście Gorlickie!!!

AktualnościUrząd Gminy Uście Gorlickie - e-mail: gmina@usciegorlickie.pl