Jesteś w:
Strona główna / Informacje z innych gmin
2022-12-05     Kryspiny, Norberta, Sabiny     Ważna informacja - Urząd Gminy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w dniu 2 maja 2016 będzie nieczynny.
Prezentacja gminy
Urząd gminy
InformatorIV Krynickie Spotkania z Kulturą


Łemkowskie Jeruzalem

Łemkowskie Jeruzalem

„Łemkowskie Jeruzalem” to artystyczny projekt, który od 13 lat organizuje Zjednoczenie Łemków z Gorlic. Ma on na celu integrację środowiska artystycznego, które w twórczych poszukiwaniach porusza kwestie związane z kulturą łemkowską. Łemkowskie Jeruzalem ma znaczenie symboliczne i kultowe, a dla wielu jest to powrót do korzeni, podróż w głąb siebie. Oprócz walorów artystycznych plener zachęca szeroką publiczność do dialogu międzykulturowego i bliższego poznania kultury łemkowskiej.

Tegoroczna edycja Łemkowskiego Jeruzalem poświęcona jest Nikiforowi – a właściwie Epifaniuszowi Drowniakowi – malarzowi prymitywiście łemkowskiego pochodzenia. Na wystawę poplenerową XIV „Łemkowskiego Jeruzalem” składa się 40 poplenerowych prac różnych artystów i technik (malarstwo, grafika komputerowa, film), m.in. E. Dwurnika – gościa specjalnego pleneru. Legnicką ekspozycję wzbogacają również prace samego Nikifora.


Notatnik ze świata – według Nikifora

Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie – jego święty świat. Był przy tym niezwykle płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. Tworzył też swoiste notatniki, notesiki, modlitewniki itp. Unikatowość tej twórczości polega również na tym, że mimo trudów codziennego życia pozostał wierny swojej pasji malarskiej.

Trudno o artystę, który w swoim dziele bardziej był „stąd”, który bardziej nie „byłby znikąd”. Jego obrazy to nieskończoność wariacji na temat widzialnego. Domy, góry, kościoły i pociągi promieniują z rzeczywistości coraz piękniejsze, coraz doskonalsze i zmierzają ku jakiejś nieskończoności istnienia. Nikifor, tworzy, odtwarza, by nie zaginęło, by trwało, by świata nie zagarnęła nicość. Jest jak Bóg, który każdego ranka gasi ciemność i uruchamia kolejny dzień z domami, górami, kościołami i pociągami żebyśmy mieli się gdzie podziać. Trzydzieści tysięcy obrazów na temat stworzenia świata i w jego obronie. Albo dla jego zbawienia, bo przecież w tych pejzażach jest tak pięknie, tak nieruchomo i tak świetliście jak na ikonach. Pochylony nad tekturą, głuchy na zgiełk deptaku odgadywał jak powinien wyglądać świat.

fragment z książki Andrzeja Sasiuka „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”.


Uczestnicy pleneru/wystawy:

Epifaniusz Drowniak (Nikifor), Edward Dwurnik (gość zaproszony), Stefan Telep, Grzegorz Sztwiertnia, Natalia Hładyk, Joanna Zemanek, Jerzy Dobrzański, Mateusz Budzyński, Serhij Petluk, Mychajlo Barabasz, Tereza Barabasz, Oleksij Choroszko, Tatiana Skoromna, Danylo Mowczan, Mychajlo Kolodko.
Legnicka ekspozycja trwa od 8 do 31 sierpnia 2014.

Kuratorkami te edycji przedsięwzięcia są: Natalia Hładyk i Joanna Zemanek.


Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce
Krynica-Zdrój, 24 maja 2014 roku

Małopolska Organizacja Turystyczna

Serdecznie zapraszamy do Krynicy-Zdroju, perły uzdrowisk polskich, na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce. Krynica-Zdrój jest jedną z najciekawszych miejscowości znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który otrzymał zaszczytny tytuł najlepszego produktu turystycznego Polski roku 2013!
Inaugurując letni sezon turystyczny rozpoczynamy kampanię promującą Szlak Architektury Drewnianej udostępniając jednocześnie do zwiedzania rekordową w historii liczbę aż 80 obiektów na Szlaku!
Tego dnia, 24 maja, na krynickim Deptaku będzie się działo! Przygotowaliśmy wiele niespodzianek dla osób w każdym wieku – zarówno dla tych, którzy wolą aktywne spędzanie czasu wolnego, jak i dla tych mniej aktywnych, ale nie mniej dociekliwych.
Od godziny 10.00 do 12.00 przy Camperze Małopolskim będzie trwała rejestracja uczestników rajdu rowerowego, który odbędzie się na pobliskim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej. Rowerzyści odwiedzą w sumie sześć obiektów w: Krynicy-Zdroju, Powroźniku, Tyliczu i Muszynce. Każdy, kto pokona całą trasę zostanie udekorowany pięknymi małopolskimi koralami, a na najszybszych będą czekać cenne nagrody!
Dla tych, którzy wolą zostać w Krynicy-Zdroju, zostały przygotowane liczne atrakcje! Jarmark „Obierz kierunek. Smakowite gorlickie+sądeckie zaprasza” da smakoszom możliwość skosztowania lokalnych produktów, poznania tradycji i kultury regionu. Z kolei „Eteryczne Jarmarki” będą okazją do spotkania z mistrzami ginących zawodów, m.in. snycerstwa, dziegciarstwa, tworzenia koronki klockowej i krywulek. Będzie można również na żywo zobaczyć Wóz Maziarski!
Kolejną atrakcję stanowić będzie miejski quest pod nazwą „Sławni, co w Krynicy mieszkali", mający na celu zapoznanie uczestników z wybitnymi postaciami, które przebywały w Krynicy-Zdroju. Każdy kto weźmie udział w grze i poprawnie odpowie na wszystkie pytania zostanie nagrodzony małopolskimi koralami.
Ponadto będą miały miejsce występy Orkiestry Dętej OSP z Florynki oraz Jana Malisza, twórcy instrumentów drewnianych. Pokazom w Muszli towarzyszyć będzie defilada na Deptaku oraz zajęcia edukacyjne z zakresu muzyki i instrumentów.
O godzinie 18.00 na scenie rozpocznie się pokaz kolekcji mody inspirowanej motywami etnicznymi subregionu: kulturą Lachów, Łemków i Górali Sądeckich oraz koronką klockową z Bobowej. Po pokazie wręczone zostaną nagrody uczestnikom rajdu rowerowego.
O godzinie 19.00 zapraszamy na uroczystą Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego, a następnie koncert Janusza Radka pt. „Serwus do jutra” inaugurujący Festiwal „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, który od ośmiu lat odbywa się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Zapraszamy do Krynicy-Zdroju i gwarantujemy, że nikt nie będzie się nudził!

Szczegółowe informacje: www.mot.krakow.pl

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

AktualnościUrząd Gminy Uście Gorlickie - e-mail: gmina@usciegorlickie.pl