Jesteś w:
Strona główna / Turystyka i rekreacja
2022-12-05     Kryspiny, Norberta, Sabiny     Ważna informacja - Urząd Gminy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w dniu 2 maja 2016 będzie nieczynny.
Prezentacja gminy
Urząd gminy
InformatorTutaj każde miejsce ma swoją historię...

Uście Gorlickie, turystyczno – uzdrowiskowa gmina o tradycjach sięgających średniowiecza, ukryta na południu Polski pośród lasów Beskidu Niskiego gdzie bystre górskie potoki nadają tempo życiu. To tutaj na przestrzeni ostatnich wieków kształtował się dzisiejszy charakter gminy. Od czasu powstania pierwszych łemkowskich zagród zwanych „chyżami”, cerkwi i kościołów uznanych dziś za zabytkowe, a także odkrycia i rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego, minęły wieki. Pomimo niezbyt łaskawej przeszłości zachowała się większość tych jakże znakomitych wytworów kultury, które objęto ochroną różnego rodzaju.
Nie tak dawno do rąk czytelników oddane zostały kolejne dwa tomy (III i IV) publikacji z cyklu: Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej gminy Uście Gorlickie. Stanowią one swoiste kompendium wiedzy, z którego dowiemy się m.in. o specyficznym kulturowym klimacie, historii ziem oraz tego co na nich było i wciąż jest, a są to m.in.: bardzo liczne krzyże i kapliczki przydrożne, cerkwie i kościoły, cmentarze z I wojny światowej, miejsca bitew, objawień, stanowiące przedmiot podróży wielu turystów. Ponadto ciekawostki dotyczące zajęć jakimi trudniły się poprzednie pokolenia. Na wyróżnienie zasługują również walory przyrodnicze. Bogactwo świata fauny i flory stanowią rośliny alpejskie i 19 gatunków zwierząt wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Tereny wokół Uścia Gorlickiego wyróżniają się wyjątkową urodą i malowniczością. Stanowią idealne miejsce dla osób poszukujących wypoczynku z dala od zgiełku cywilizacyjnego. Oprócz naturalnego piękna tych słabo zaludnionych terenów turysta znajdzie tutaj również dobrze urządzoną infrastrukturę turystyczną. Przygotowano setki kilometrów ciekawych szlaków turystycznych (pieszych, konnych, rowerowych, narciarskich). Różnorodna oferta w dziedzinie sportów i turystyki konnej nie pozwoli na nudę, a rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna z pewnością spełni Państwa oczekiwania. Na terenie gminy corocznie odbywają się liczne imprezy kulturalne takie jak: Łemkowska Watra, Dni Huculskie, Święto Rydza, Lato z Radą, spartakiady, rajdy, festyny i wiele innych.
Perłą gminy jest wciąż rozwijające się Uzdrowisko Wysowa-Zdrój słynące z licznych ujęć wód mineralnych, których właściwości lecznicze doceniają kuracjusze z polski i zagranicy. Szeroki wachlarz usług lecznictwa uzdrowiskowego zapewnia kuracjuszom powrót do zdrowia by mogli czerpać z życia więcej radości.
Podsumowując można stwierdzić, że każda miejscowość naszej gminy, każde miejsce ma swoją historię, niepowtarzalną historię, która czyni je wartym odwiedzenia.

Bazę gastronomiczną prezentujemy w dziale Informator -> Gastronomia.
Bazę noclegową prezentujemy w dziale Informator -> Noclegi.
Osobno prezentujemy bazę gospodarstw agroturystycznych oferujących usługi w różnym zakresie - od pojedyńczych pokoi z posiłkami przygotowywanymi przez gospodarzy po całe domki do wynajęcia - to wszystko w dziale Informator -> Agroturystyka.

Zapraszamy!!!

AktualnościUrząd Gminy Uście Gorlickie - e-mail: gmina@usciegorlickie.pl