Jesteś w:
Strona główna / Turystyka i rekreacja / Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju
2022-09-28     Libuszy, Wacławy, Wacława     Ważna informacja - Urząd Gminy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w dniu 2 maja 2016 będzie nieczynny.
Prezentacja gminy
Urząd gminy
InformatorPijalnia Wód Mineralnych w Wysowej-Zdroju

Wysowa-Zdrój to znane i cenione uzdrowisko, położone w Beskidzie Niskim przy granicy ze Słowacją. Jest to uzdrowisko, które dysponuje wartościowymi wodami mineralnymi o zróżnicowanych właściwościach. Europejską renomę uzdrowisko uzyskało przed I wojną światową, a jego wody porównywano do źródeł słynnego włoskiego Merano. Obecnie Wysowa-Zdrój dysponuje 14 ujęciami wód mineralnych, są to szczawy wodorowo-węglanowo-chlorkowo-sodowe oraz węglanowo-sodowo-wapienne. Na bazie tych wód w Wysowej-Zdroju produkuje się znakomitą wodę mineralną „Wysowianka”. W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego.

W listopadzie 2006 roku w Wysowej-Zdroju została oddana do użytku pijalnia wód mineralnych. Opracowany przez gminę projekt budowlany jest odtworzeniem drewnianej spalonej pijalni. Jej usytuowanie w centrum uzdrowiska, w parku uzdrowiskowym, w sąsiedztwie rozlewni wód mineralnych i źródeł wód mineralnych jest uzupełnieniem infrastruktury uzdrowiskowej, podnosi rangę i konkurencyjność uzdrowiska Wysowa-Zdrój na tle innych uzdrowisk.

Budynek pijalni wód mineralnych zaprojektowano w miejscu i na wzór dawnej pijalni wód mineralnych, która w latach 60-tych uległa spaleniu, w oparciu o dostępne materiały archiwalne. Budynek zaprojektowano w centrum uzdrowiska Wysowa-Zdrój na terenie parku zdrojowego w bezpośrednim sąsiedztwie ujęć wód mineralnych, rozlewni wód mineralnych, w nawiązaniu do istniejących ciągów komunikacyjnych z uwzględnieniem odpowiedniego nasłonecznienia. Rzut budynku ma kształt prostokąta o wymiarach 16,18m x 7,90m z charakterystycznym zadaszonym tarasem założonym na rzucie półkola i podcieniami wokół budynku wspartymi na słupach.

W pijalni jest wykorzystanych 5 wód mineralnych z następujących źródeł: HENRYK, FRANCISZEK, ANNA, JÓZEF II, SŁONE.

     

Dane techniczne budynku:

  • Rodzaj i typ budynku - indywidualny, zaprojektowany na wzór dawnej, nieistniejącej pijalni,
  • Charakter zabudowy – wolnostojący,
  • Technologia wykonania – tradycyjna,
  • Powierzchnia użytkowa budynku – 151,88 m2,
  • Powierzchnia tarasu i podcieni – 172,15 m2,
  • Powierzchnia zabudowy – 316,67 m2,
  • Kubatura – 1 620,00 m3,
  • Długość budynku – 26,56 m,
  • Szerokość budynku – 13,00 m,

Całkowiata wartość inwestycji wynosi - 1.197.783,03 zł. Realizacja projektu była dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 633.174,00 zł i budżetu państwa – 105.529,01 zł.

 

    

    


PIJALNIA WÓD MINERALNYCH W WYSOWEJ-ZDROJU WYGRAŁA PLEBISCYT O TYTUŁ „MAŁOPOLSKI LIDER ZPORR”

Pijalnia Wód w Wysowej Zdroju, Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu i Krakowska Karta Miejska – to laureaci plebiscytu o tytuł „Małopolski Lider ZPORR” na najlepsze inwestycje zrealizowane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego na lata 2004-2006 w Małopolsce.

Podczas uroczystej gali podsumowującej Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego w Małopolsce Marszałek Marek Nawara wręczył laureatom plebiscytu nagrody – statuetki, przyznające prawo posługiwania się tytułem „Małopolski Lider ZPORR”.

ZPORR Pijalnia - 1 miejsce

Pierwsze miejsce z 1297 głosami zajęła pijalnia wód w Wysowej Zdroju. Na opactwo OO. Benedyktynów głosowało 1155 osób (drugie miejsce), a funkcjonalność Krakowskiej Kraty Miejskiej doceniło 1148 mieszkańców Małopolski (trzecie miejsce). Kolejne miejsca zajęli: Modernizacja klasztoru OO. Kamedułów, Obwodnica Starego Sącza, Licencjonowany Zarządca, Auditorium Maximum, Gabinet Weterynaryjny w Proszowicach, Modernizacja Szpitala Uniwersyteckiego, Komputeryzacja Szpitala Jana Pawła II.

Organizowany przez Województwo Małopolskie oraz „Dziennik Polski” Plebiscyt o tytuł „Małopolski Lider ZPORR” trwał od 22 lipca do 31 sierpnia tego roku. 22 lipca na łamach „Dziennika Polskiego” zaprezentowano wytypowane przez Kapitułę Plebiscytu projekty zrealizowane w ramach ZPORR na terenie Małopolski. Spośród inwestycji wskazanych przez Kapitułę, czytelnicy „Dziennika Polskiego” w drodze plebiscytu (głosowanie poprzez wypełnianie kuponów nadsyłanych do redakcji), wybrali trzech zwycięzców - najlepsze inwestycje, będące wizytówkami rozwoju regionalnego, mające legitymację wzorowych inwestycji ZPORR.

MAŁOPOLSCY LIDERZY ZPORR

I MIEJSCE:
Budowa pijalni wód mineralnych w Wysowej Zdroju
Gmina Uście Gorlickie
Wartość projektu: 1 197 783 zł
Kwota dofinansowania z EFRR: 633 174 zł
Pijalnia wód mineralnych została otwarta w 2006 roku. Budynek zaprojektowano i wybudowano w oparciu o dostępne materiały archiwalne, w miejscu i na wzór dawnej pijalni wód mineralnych, która spłonęła w latach 60-tych XX wieku. Usytuowana jest w centrum Wysowej, w parku uzdrowiskowym, w sąsiedztwie rozlewni wód mineralnych i źródeł wód mineralnych. W pięknej pijalni codziennie ustawiają się tłumy kuracjuszy. Można tu degustować pięć wód mineralnych ze źródeł Henryk, Franciszek, Anna, Józef II i Słone. Każda z wód ma inny smak, właściwości i leczy inne schorzenia. Realizacja projektu pozwala maksymalnie wykorzystać walory lecznicze uzdrowiska Wysowa-Zdrój, podnosi atrakcyjność obszaru uzdrowiska dla kuracjuszy, wczasowiczów i turystów - taka sytuacja stwarza dobre warunki do rozwoju ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, sanatoriów, agroturystyki.

II MIEJSCE:
Ochrona światowego dziedzictwa kulturowego przez rewitalizację zabytków Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Wartość projektu: 10 450 497 zł
Kwota dofinansowania z EFRR: 3 245 544 zł
„Aby chronić dobro" - to wyzwanie towarzyszy benedyktynom od stuleci i stało się podstawą do podjęcia starań i trudów przy odbudowie południowego skrzydła Opactwa - Wielkiej Ruiny. Koncepcja odbudowy i aranżacji wnętrz opierała się na zasadzie łączenia starego i nowego. W założeniu projektantów było utrzymanie i uczytelnienie wszystkich wątków oryginalnych, czyli barokowych, gotyckich i innych, w kontraście do odbudowy XX-wiecznej tego budynku. Wszędzie zachowuje się linię urwanych sklepień, podkreślając w ten sposób kompleksowy charakter odbudowywanej Wielkiej Ruiny, w której wnętrzach w latach 80-tych XX wieku rosły drzewa. Fragment takiego drzewa zachowany jest w dużej sali na I piętrze. W trakcie prac odkopano około 200 m2 piwnic, które będą udostępnione zwiedzającym w ramach ścieżki edukacyjnej. Po renowacji zabytkowej zabudowy w odrestaurowanych pomieszczeniach zostanie utworzona wystawa, prezentująca światowe dziedzictwo kultury benedyktyńskiej, jak też historię zespołu kulturowego tyniecko-bielańskiego.

III MIEJSCE:
Krakowska Karta Miejska - integracja usług metropolitarnych - rozwiązanie modułowe - etap I
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA
Wartość projektu: 9 267 390,00 zł
Dofinansowanie z EFRR: 5 520 000,00 zł
Krakowska Karta Miejska ma w przyszłości zintegrować wiele usług dostępnych w aglomeracji krakowskiej, oferowanych zarówno przez gminę (np. komunikacja miejska, parkowanie w strefie ograniczonego postoju, instytucje kulturalne, itp.), jak i podmioty gospodarcze działające w tej aglomeracji. W ramach realizacji projektu zakupiono 300 tys. elektronicznych kart zbliżeniowych, 60 automatów do obsługi Krakowskiej Kraty Miejskiej oraz 80 przenośnych terminali do kontroli biletów okresowych. Na efekty wprowadzenia KKM i zwiększenie dostępności punktów sprzedaży biletów nie trzeba było długo czekać. Z krajobrazu Krakowa zniknęły tworzące się tradycyjnie przed rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego gigantyczne kolejki przed nielicznymi punktami sprzedaży biletów okresowych.

 


 

Spotkanie z Panem Andrzejem Piecuchem - autorem publikacji „Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej Gminy Uście Gorlickie”
(11 sierpnia 2007 r.)

11 sierpnia w budynku pijalni odbyło się spotkanie z Panem Andrzejem Piecuchem - autorem publikacji „Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej Gminy Uście Gorlickie” (do kupienia w Pijalni).

  

Kilka zdjęć ze spotkania znajduje się tutaj.

 


 

Wernisaż wystawy fotograficznej Jerzego ŁAKOMSKIEGO pt. „... miejsce, które kocham...”, prelekcja prof. Franciszka ZIEJKI nt. „Wysowa na przełomie wieków” i występ pianisty Bartłomieja MEŁGESA
(4 sierpnia 2007 r.)

4 sierpnia w budynku pijalni odbyły się: wernisaż wystawy fotograficznej Jerzego ŁAKOMSKIEGO pt. „... miejsce, które kocham...”, prelekcja prof. Franciszka ZIEJKI nt. „Wysowa na przełomie wieków” i występ pianisty Bartłomieja MEŁGESA.

Bartłomiej Mełges   prof. Franciszek ZIEJKA

Więcej zdjęć z tej imprezy znajduje się tutaj.

 


 

Noc Świętojańska w Pijalni
(23 czerwca 2007 r.)

23 czerwca w Pijalni świętowano Noc Świętojańską. Był konkurs na najładniejszy wianek, występ Chóru ZORIA, opowiadanie legend i oczywiście puszczanie wianków o północy.

 

Więcej zdjęć z Nocy Świętojańskiej znajduje się tutaj.

 


 

Cykl imprez w Pijalni Wód Mineralnych
(28.04.2007 - 6.05.2007)

Od 28 kwietnia do 6 maja w Pijalni zorganizowano z okazji Majówki cykl przedstawień, występów i konkursów. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli oglądać występy grup teatralnych i muzycznych. Organizowane były konkursy dla dzieci i spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Piecuchem.

Obszerny opis imprez ze zdjęciami znajduje się tutaj.


Publikacja „Szlakiem małej i dużej architektury sakralnej Gminy Uście Gorlickie”

Tom I - Wokół Wysowej-Zdroju

Tom II - W dolinie potoku Zdynia

 
do nabycia w Pijalni w cenie 12 zł za sztukę.

 


 

Widokówki z Wysowej-Zdroju

W pijalni do nabycia są przedstawione poniżej widokówki (cena: 30 gr./szt.).

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AktualnościUrząd Gminy Uście Gorlickie - e-mail: gmina@usciegorlickie.pl