Jesteś w:
Strona główna / Turystyka i rekreacja / Szlaki turystyczne piesze
2021-09-25     Aureli, Kamila, Kleofasa     Ważna informacja - Urząd Gminy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w dniu 2 maja 2016 będzie nieczynny.
Prezentacja gminy
Urząd gminy
InformatorSzlaki turystyczne piesze

Na terenie gminy Uście Gorlickie występują następujące oznakowane szlaki turystyczne:

 • Czerwony: Mochnaczka - Hańczowa - Kozie Żebro - Wołowiec - Bartne (11 godzin)
 • Niebieski: Grybów - Chełm - Hańczowa - Ropki - Wysowa-Zdrój - Konieczna - Dębi Wierch - Nowy Łupków (14 godzin)
 • Zielony: Stróże - Szymbark - Magura Małastowska - Wysowa-Zdrój - Lackowa - Mochnaczka Niżna (10 godzin)
 • Żółty: Sucha Homola - Uście Gorlickie - Magura Małastowska (5 godzin)

W.Krygowski (1967) i S.Kłos (1976) w swoich przewodnikach podają opis najważniejszych wycieczek po szlakach znakowanych i nieznakowanych np.:

 • z Suchej Homoli przez Bordiów Wierch do Hańczowej (3,5 godziny)
 • do Huty przez Pierunkę (2,5 godziny)
 • z Miejskiej Góry przez Suchy Wierch na Łysą Górę i do Ropy (2 godziny)
 • ze Śnietnicy przez Blechnarkę i Wysotę (788 m n.p.m.)
 • na Jaworzynkę (2 godziny)
 • przez Kiczerę Żdźiar do Klimkówki (1,5 godziny)
 • do Ropek przez Hutę Wysowską (2 godziny)
 • na Łackową (997 m) i przez Bieliczną do Wysowej-Zdroju (7 godzin)

Oto tylko niektóre proponowane trasy - Szlaki Turystyki Pieszej

"Szlakiem cmentarzy z I Wojny Światowej na terenie gminy Uście Gorlickie"
Bitwa pod Gorlickami 1915 roku przeszła do historii jako przełom walk na frontach I Wojny Światowej. Pozostawiła na Ziemi Gorlickiej w tym również na terenie Gminy Uście Gorlickie kilkadziesiąt cmentarzy. Sa one dzisiaj pomnikami historii. Malowniczo położone są atrakcją turystyczną. Warto połączyć je szlakiem turystycznym i ułatwić dotarcie przeciętnemu wędrowcy.

Magura Małastowska cmentarz nr 60 położony obok przystanku autobusowego projektował D. Jurkovic. Ogrodzenie z masywnych belek, z tyłu ołtarz z Matką Boską Częstochowską. Brama wejściowa z napisem "Pochowani Austriacy z pułków piechoty oraz huzarzy".

Szlakiem niebieskim do wsi Banica gdzie niedaleko bazy studenckiej wśród drzew znajduje się cmentarz nr 62 projektowany przez D. Jurkovic'a. Ogrodzenie z kamienia łamanego, krzyże nagrobne drewniane. Pochowani Austriacy i Rosjanie. Obiekt bardzo zniszczony. Dalej na południe, tuż przy drodze z prawej strony pomnik lotników. W miejscowości Krzywa cmentarz nr 54 znajdujący się obok cerkwi. Zbiorowa mogiła z drewnianym krzyżem. Pochowani Austriacy i Rosjanie. Dalej drogą na południe po przecięciu szlaku czerwonego, przez wieś Jesionka dojście do Czarnej. Tuż przy drodze, obok kapliczki cmentarz nr 53. Na dalszej trasie kolejna opuszczona wioska Długie i cmentarz nr 44. Dalej droga skręca na południe po lewej stronie płynie Wisłoka, dalej wioska Radocyna (w Radocynie można zanocować w bazie noclegowej lub na biwaku). Przed dojściem do szlaku niebieskiego z prawej strony drogi kolejny cmentarz nr 43. Szlakiem niebieskim biegnącym wzdłuż granicy na zachód dojście do Koniecznej. Tu znajdują się dwa cmentarze: nr 46 położony blisko szlaku Konieczna - Jaworzyna, 300 m na południowy wschód, wśród lasu i zarośli. Ogrodzenie ze słupków kamiennych. Drewniana wieża z tablicą. Również na mogiłach krzyże drewniane. Obiekt ostatnio odnowiony. Leżą Austriacy i Rosjanie. Cmentarz nr 47 położony obok cerkwi jako mogiła zbiorowa. Dalej trasa biegnie szlakiem niebieskim przez Dzielec 683 m n.p.m. Jaworzynę Konieczniańską 881m n.p.m., Obicz 788 m n.p.m. Do Wysowej-Zdroju jest to najtrudniejszy odcinek trasy. Konieczna - Wysowa-Zdrój ok. 6 godzin. W miejscu gdzie szlak z południa skręca na zachodni drogą na południe z biegiem Ropy. Tu w miejscowości Blechnarka cmentarz nr 49 położony na skarpie (strzałki orientacyjne). Ogrodzonym murkiem, krzyże drewniane. Pochowani żołnierze austriaccy, niemieccy i rosyjscy. Uporządkowany ostatnio przez młodzież niemiecką. W Wysowej-Zdrój cmentarz nr 50 koniec trasy.

"Wokół zbiornika Klimkówka" (20 km, 7 godzin)
Atrakcją turystyczną oraz doskonałym miejscem wypoczynku i sportów wodnych jest zbiornik Klimkówka i jego otoczenie. Wytyczenie i oznakowanie nowego szlaku wokół tego akwenu pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać ten walor gminy Uście Gorlickie i całej Ziemi Gorlickiej.

Łosie -drogą od przystanku PKS na południe do zakrętu w kierunku zapory na rzece Ropie. Tu (niedaleko zapory) odsłonięcie warstw skalnych płaszczowiny magurskiej oraz malowniczy skalny przełom rzeki Ropy tzw. "Pieniny Gorlickie". Dalej lasem na szczyt Czerteżyki (623m n.p.m.), następnie w kierunku południowo-wschodnim, lasem do wsi Kunkowa. Dojście do brzegu zbiornika tu przełom skalny Przysłupianki, w miejscu jej uścia do zbiornika. Podejście na Górę Kopa (669m n.p.m.), dalej na wschód lasem dojście do drogi Kunkowa-Uście Gorlickiego. Drogą na wschód, a następnie na południe dojście do Uścia Gorlickiego. Tu cmentarz z I Wojny Światowej nr 57 i dawna cerkiew (obecnie kościół) z XVIII wieku. Od kościoła szlakiem żółtym przez las podejście na Górę Homola (712m n.p.m.). Dalej szlakiem niebieskim, grzbietem Suchej Homoli w kierunku północno-zachodnim dojście do drogi Brunary - Ropa. Drogą na północ przez przysiółek Flasza (osada, która wyrosła przypuszczalnie w miejscu dawnej huty szkła), dojście do przystanku PKS Ropa, Koniec trasy.

AktualnościUrząd Gminy Uście Gorlickie - e-mail: gmina@usciegorlickie.pl